Kącik biblioteczny

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”/  Wisława Szymborska.

Czas, kiedy przebywamy w domach nie musi być okresem nudy i monotonni. Czy to, że nie chodzimy do szkoły i nie spotykamy się z rówieśnikami ma oznaczać, że snujemy się z kąta w kąt i nieustannie sięgamy po smartfona? W żadnym wypadku! Mamy dla Was propozycję, niezwykle prostą, a jednocześnie gwarantującą dobrą zabawę i miłe spędzanie czasu. Czytajmy! Jeśli nie zdążyliśmy zrobić w bibliotece „zapasów”, sięgnijmy po książki, które mamy w domu. Miło, jeśli będą to lektury szkolne, ale równie dobrze może to być każda inna pozycja literacka, nawet stara i na pierwszy rzut oka nieatrakcyjna. Odkurzmy nasze domowe biblioteczki – na pewno znajdzie się w nich coś ciekawego. Sięgnijmy po książki zapomniane, od dawna leżące na półkach. A osobom, które wolą słuchać niż czytać przypominamy o formie jaką są audiobooki. (Ich szeroki wybór znajdziemy w Internecie).

Będziemy na tej stronie prezentować utwory klasyków warte przeczytania (dostępne także do czytania w przeglądarce). Może uda się sięgnąć chociaż po jedną lub dwie pozycje? Zachęcamy!

Pamiętając, że biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, będziemy także prezentować inne pomysły na ciekawe spędzanie czasu.

Książki polecane dziś (17.03.2020 r., wtorek):

Królowa śniegu” Hans Christian Andersen (Klasa I,II)

Królowa śniegu

Król Maciuś Pierwszy” Janusz Korczak (klasa IV, V, VI)

Król Maciuś I

Żona modna” Ignacy Krasicki (klasa VII, VIII)

Żona modna

Pomysł na dziś: (17.03.2020 r., wtorek):

Origami. To sztuka składania papieru bez jego cięcia, ozdabiania i sklejania. Rozrywka ta nie wymaga nakładów finansowych, potrzebujesz tylko kilku kartek papieru. Możesz stworzyć niezwykłe figury, korzystając z pomocy książek lub samouczków dostępnych w Internecie – jest ich mnóstwo! Proste figury wykonasz szybko, zaawansowane natomiast mogą pochłonąć długie godziny. Spróbuj!

Samouczek dla początkujących

Origami

Przykładowe filmiki: Origami – film

Książki polecane dziś (18.03.2020 r., środa):

Brzydkie kaczątko” Hans Christian Andersen (Klasa I,II)

Brzydkie kaczątko

Przygody Tomka Sawyera” Mark Twain (klasa IV, V, VI)

https://lektury.gov.pl/lektura/przygody-tomka-sawyera

Zemsta” Aleksander Fredro (klasa VII, VIII)

https://lektury.gov.pl/lektura/zemsta

Pomysł na dziś: (18.03.2020 r., środa):

Puzzle. Choć jest to rozrywka „stara jak świat”, to ma wielu zwolenników i ciągle zjednuje sobie nowych. Puzzle rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pomagają ćwiczyć pamięć i zdolności manualne, stymulują nasz mózg. Dlatego są polecane w każdym wieku – od maluszka do seniora. Zaletą puzzli jest to, że to zabawa, którą możemy zająć się w pojedynkę, ale także wspólnie z domownikami. Puzzle pozwalają spędzić rodzinnie czas, w trakcie układania możemy rozmawiać, śmiać się – to okazja do przeżycia razem miłych chwil i doskonały pomysł na pozbycie się nudy. Dobre puzzle zapewniają rozrywkę na wiele godzin.

Wyciągnijmy więc wszystkie puzzle, jakie mamy w domu. Spróbujmy je ułożyć, zrobić turniej lub po prostu dla własnej satysfakcji, w pojedynkę wejść do tego niezwykłego świata. A jeśli ułożycie już wszystkie tradycyjne puzzle można sięgnąć po układanki dostępne online.

Puzzle online: Jigsaw

puzzle

Strona dla puzzlomaniaków: puzzle 2

Książki polecane dziś (19.03.2020 r., czwartek):

U króla Olch” Hans Christian Andersen (Klasa I,II)

U króla olch

Księga Dżungli” Rudyard Kipling (klasa IV, V, VI)

https://lektury.gov.pl/lektura/ksiega-dzungli

Król Maciuś pierwszy

Fraszki” Jan Kochanowski (klasa VII, VIII)

Fraszki

Pomysł na dziś: (19.03.2020 r., czwartek):

Drzewo genealogiczne. Każdy z nas zna imiona swoich rodziców i dziadków. Ale czy potrafimy wymienić pradziadków czy kuzynów mamy i taty? Jeśli nie, robienie drzewa genealogicznego będzie nie tylko pracą twórczą, ale także małą lekcją naszej historii rodzinnej. Mamy czas. Zapytajmy rodziców, dziadków o naszych przodków. Spróbujmy stworzyć własne drzewo genealogiczne. Zobaczymy jakie więzy krwi i z kim nas łączą. Do drzewa można dołączyć zdjęcia bądź rysunki poszczególnych osób, ale wystarczą też same imiona i nazwiska. Świetnie, jeśli uda się zapisać rok urodzenia przy każdym członku rodziny. Na robienie drzewa genealogicznego można poświęcić wiele godzin, a nawet dni, ale z pewnością będzie to dobrze spędzony czas. Takie drzewo może być piękną ozdobą Waszego pokoju, a po latach – pamiątką dla Waszych dzieci.

Zachęcamy serdecznie!

Poradnik jak zrobić drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne

Moje drzewo genealogiczne” – wystawa i konkurs Moje drzewo genealogiczne

Proste drzewko genealogiczne Proste drzewko genealogiczne

Książki polecane dziś (20.03.2020 r., piątek):

Śnieżka” Jacob i Wilhelm Grimm (Klasa I,II)

Janko Muzykant” Henryk Sienkiewicz (klasa IV, V, VI)

Treny” Jan Kochanowski (klasa VII, VIII)

Pomysł na dziś (20.03.2020 r., piątek):

Napisz tradycyjny list. Tak, tak , oczy Was nie mylą. Dziś proponujemy napisanie tradycyjnego, papierowego listu – do kogokolwiek: koleżanki, cioci, dziadka, nauczyciela. Tylko po co – pomyślicie – skoro można wysłać sms czy po prostu zadzwonić? Uwierzcie, pisanie tradycyjnych listów daje przyjemność zarówno piszącemu, jak i adresatowi. Pozwala nam zatrzymać się, pomyśleć, uczy formułowania zdań i ubierania myśli w słowa. Poza tym zostaje w formie papierowej i można do niego sięgnąć po latach. Piszcie o czymkolwiek – o tym co dziś robicie, o tym co Was interesuje, o wydarzeniu, które jest warte opowiedzenia. Uwierzcie, że adresat czytając taki list będzie się czuł wyjątkowo. Niestety, w dzisiejszych czasach prawie nikt nie dostaje już papierowych listów, tym bardziej możecie sprawić taką przyjemność drugiej osobie. Jeśli nie macie w domu znaczka, nie szkodzi. List możecie wysłać później lub wręczyć go osobiście komuś, z kim spotkacie się w przyszłości. Warto pisać listy. Spróbujcie – dla samego doświadczenia jak to jest. A może polubicie to zajęcie i tego typu korespondencję będziecie wymieniać z kimś latami? Kto wie…

Jak napisać list

24.03.2020 wtorek

Książki polecane dziś (24.03.2020 r., wtorek):

Czerwone buciki” Hans Christian Andersen (Klasa I,II)

Bajki i przypowieści” Ignacy Krasicki (klasa IV, V, VI)

Balladyna” Juliusz Słowacki (klasa VII, VIII)

Pomysł na dziś: (24.03.2020 r., wtorek):

Zabawa z masą solną. Znacie? Jak nie znacie, to poznajcie! Pomysł na zabawę z masą solną jest prosty i kosztuje bardzo niewiele, a efekty bywają zaskakujące. Poza tym zabawa z masą uczy kreatywności, usprawnia tzw. motorykę małą i ćwiczy wyobraźnię. Niezawodny przepis na masę brzmi: weź 1 szklankę wody, 1 szklankę mąki, ½ szklanki wody. Wymieszaj składniki i zagnieć na gładką masę. Gotowe. Z masy można formować co tylko nam przyjdzie na myśl. Możemy wycinać kształty foremkami do ciasteczek, robić ozdoby do pokoju, lub lepić płaskie lub przestrzenne konstrukcje (byle nie za grube, bo nie wyschnie).Po wyschnięciu nasze dzieła możemy pomalować farbami. Czas schnięcia bez użycia piekarnika to 1-2 dni. (W piekarniku masę możemy wysuszyć w godzinę. Róbmy to jednak pod opieką dorosłych). Dobrej zabawy!

Inspiracje z masy solnej

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Harmężach
Assign a menu in the Left Menu options.
Assign a menu in the Right Menu options.