Nauczanie domowe – Język polski
Materiały pomocnicze dla uczniów przygotowane przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe (GWO)
wszystkie materiały , dostępy do programów oraz ćwiczenia są bezpłatne oprócz dostępu do programu komputerowego,, Władcy Słów”
Pierwszy program komputerowy kompleksowo wspierający naukę języka polskiego w klasach 4–6 szkoły podstawowej( zadania mogą wykonywać uczniowie wszystkich klas). Program zawiera ponad 350 ćwiczeń obejmujących ortografię, wiedzę o języku, tworzenie wypowiedzi pisemnych oraz czytanie ze zrozumieniem. Władcy Słów zmieniają naukę w pełną emocji zabawę. Uczniowie muszą się wykazać doskonałą znajomością języka polskiego, aby jak najlepiej wyposażyć animowanych bohaterów, którzy im towarzyszą podczas rozwiązywania zadań.
Uczeń
2. SłuchApka to program umożliwiający głosowe odtwarzanie wybranych utworów literackich zamieszczonych w podręcznikach GWO do języka polskiego. Aplikacja jest tak pomyślana, aby można było jednocześnie słuchać nagrania i śledzić wzrokiem tekst w podręczniku. Po zbliżeniu telefonu do strony w podręczniku aplikacja rozpoznaje utwór i uruchamia nagranie głosu lektora. Utwory w SłuchApce czytają doświadczeni aktorzy.
Można pobrać bezpłatną aplikację na smartfona.
3. Interaktywna gramatyka z GWO-to zestaw łatwych w obsłudze zadań z zakresu nauki o częściach mowy – rzeczownikach, czasownikach, przymiotnikach i przysłówkach. Uzupełnieniem są powtórzenia wiadomości w formie quizów.
polski.gwo.pl (zakładka ,, Materiały dla wszystkich klas”)
4. Klucze do obrazów( projekt) – materiały dla uczniów klasy 7, 8
Klucze do obrazów to zbiór krótkich filmów połączonych z narracją opisującą najważniejsze detale, symbole, wyobrażenia, gesty postaci, a także problematykę oraz wymowę ideową wybranych dzieł sztuki. Filmy pozwalają nakierować uwagę uczniów na najważniejsze elementy dzieła, a interesujący i rzeczowy opis czytany przez lektora sprawia, że nieme dotąd obrazy zaczynają przemawiać do wyobraźni. Oprócz dzieł sztuki malarskiej w serwisie będą się pojawiać także „obrazy” rzeźb oraz architektury – jako równoprawne dzieła sztuki, które warto przybliżyć dzieciom.
5. Multimedialne mapy mentalne-materiał dla uczniów klas 7-8
Każda epoka ma swój początek, swój złoty wiek (lub przynajmniej złotą dekadę) i swój koniec. Ma prekursorów, geniuszy, naśladowców i tych, którzy wyrastają poza tradycyjne ramy. Ma utwory wybitne, ukształtowane przez główny nurt umysłowy oraz światopogląd, i dzieła burzycieli, którzy podważają to wszystko, z czego czerpią. Jak całą tę złożoność kultury pokazać uczniom?
Polecamy multimedialne mapy mentalne – rozwijają twórcze myślenie, uprzyjemniają naukę, poprawiają efektywność przyswajania wiadomości, przyspieszają zapamiętywanie tego, co ważne.
polski.gwo.pl (zakładka ,, Materiały dla wszystkich klas”)
6. Język polski GWO- strefa ucznia klasa 4, 5, 6, 7, 8
zestaw materiałów, głównie nagrania muzyczne, ćwiczenia językowe
polski.gwo.pl (zakładka ,, Materiały dla wszystkich klas”)
To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.
Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.
Na platformie można znaleźć także: linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.
Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.
Uczniowie znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.
Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:
To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.
To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.
Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.
Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.
W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.
Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.
W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.
To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.
Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.